Německý ovčák

Německý ovčák (lidově vlčák, angl. Alsatian či German Shepherd dog, něm. Deutscher Schäferhund) je plemeno psa, pocházející z Německa. Jako oficiálně uznané plemeno existuje od roku 1899. Původně sloužil jako ovčácký pastevecký pes. Nyní je to jedno z nejrozšířenějších plemen psů a díky svým vlastnostem pravděpodobně nejrozšířenější služební plemeno. Plemenným znakům odpovídající německý ovčák je ztělesněním síly, inteligence a obratnosti.

Celkový vzhled

Německý ovčák je pes střední velikosti,silný a dobře osvalený. Ideální je kohoutková výška 62,5(+/-2.5cm) cm u psa a 57,5 cm u feny. Délka trupu přesahuje kohoutkovou výšku zhruba o 10 - 17%. Pes má mohutné kosti a pevné vazy. Poměr výšky k délce a postavení a úhlení končetin je vzájemně sladěno tak, že je zajištěn velmi pevný a prostorný klus.

Povaha

Německý ovčák musí být povahově vyrovnaný, pevných nervů, sebevědomý, přirozený ale také dobromyslný, pozorný a ovladatelný. Musí mít odvahu, bojovnost a tvrdost, aby byl vhodný jako doprovodný, strážní, služební, pastevecký pes a pes k obraně. Všechny tyto vlastnosti z něho činí psa všestranně užitkového.

Věkové třídy

6–12 měsíců - třída dorostu
12–18 měsíců - třída mladých
18–24 měsíců - třída dospívajících
nad 24 měsíců - třída dospělých
nad 8 let - třída veteránů

Odkazy

FCI Standard Plemene 166 (Německý ovčák) (en)
Standard Plemene (Německý ovčák) (cz)